Strona główna   O programie     Jak dodać profil obiektywu    Przykłady    Instrukcja   FAQ   Pobierz     Kup

Porównanie metod konwersji

Zdjęcie prosto z aparatu (Olympus OM-D EM-5 i rybie oko Samyang 7.5/f3.5, który po przekątnej ma kąt widzenia 180 stopni).


Tak to wygląda w projekcji rektilinearnej. Zdjęcie zostało celowo pomniejszone, by pokazać ogromne rozciągnięcie obrazu w rogach.


Tak wygląda największy prostokąt, jaki da się wykadrować z poprzedniego zdjęcia. Obszary blisko lewej i prawej krawędzi wyglądają nienaturalnie, w dodatku jakość, na skutek znacznego rozciągnięcia, nie jest tam najlepsza ...


... więc często się je odcina, pozostawiając fragment o częściej spotykanych proporcjach boków. Powyższy obraz ma proporcje 3:2 i kąt widzenia w poziomie około 121 stopni. Taki obrazek byśmy otrzymali podpinając do "pełnej klatki" obiektyw o ogniskowej 10,2mm.


Zamiast projekcji rektilinearnej można zastosować cylindryczną. Wyprostowane zostały linie pionowe. Proste są także linie rozchodzące się promieniście z centrum kadru - ta odmiana projekcji cylindrycznej jest często określana jako "Panini", na cześć włoskiego malarza, który w podobny sposób przedstawiał na swych obrazach wnętrza kościołów. Linie poziome (oraz biegnące w jeszcze innych kierunkach) pozostały wygięte, co w wielu przypadkach może przeszkadzać ...


... więc można dodatkowo wyprostować chociaż linie poziome. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze jest coś za coś - jedno prostujemy, coś innego się wygina.