Strona główna   O programie     Jak dodać profil obiektywu    Przykłady    Instrukcja   FAQ   Pobierz     Kup

Jak ustawić pionowo aparat

Możesz skorzystać z jednego z poniższych sposobów, lub opracować własny, byleby był skuteczny.

1. Jeśli aparat ma elektroniczną poziomicę, po prostu jej użyj.

2. Możesz również skorzystać z poziomicy 'analogowej'. Tę na zdjęciu kupiłem kiedyś w formie breloczka w markecie budowlanym. We wszystkich znanych mi aparatach, powierzchnia ekranu wygląda na równoległą do matrycy. Wystarczy więc ustawić aparat, obserwując poziomicę położoną naprzemiennie wzdłuż dłuższego i krótszego boku ekranu.

3. Metoda a la MacGyver, czyli użyj tego co masz. Do końca nitki lub sznurka przymocuj coś małego i w miarę ciężkiego: obrączkę, nakrętkę, kulkę z plasteliny. Drugi koniec sznurka zaczep gdzieś blisko aparatu w taki sposób, by sznurek zwisał swobodnie, a obciążenie było tuż nad podłogą. Ustaw wstępnie aparat pionowo, metodą "na oko". Zmierz odległość od sznurka do środka obiektywu.

Na kartce papieru narysuj dwa krzyżyki w takiej samej odległości od siebie, jak przed chwilą zmierzona. połóż kartkę na podłodze w taki sposób, by nad jednym krzyżykiem znajdował się przedmiot wiszący na sznurku, a drugi krzyżyk leżał pod obiektywem. Ustaw aparat tak, by krzyżyk pod obiektywem wypadał dokładnie w środku obrazu. Dla większej dokładności możesz skorzystać z powiększenia obrazu w trybie LV.