Strona główna   O programie     Jak dodać profil obiektywu    Przykłady    Instrukcja   FAQ   Pobierz     Kup

Jak zrobić zdjęcie profilowe, by nadawało się do programu AnglerFish.

Jeśli masz obiektyw rybie oko, którego brak na tej liście, możesz łatwo zrobić zdjęcie, które posłuży do wykonania profilu. Przeczytaj jak to zrobić:

  • Umieść aparat na statywie i skieruj obiektywem w dół. Odległość od przedniej soczewki obiektywu do podłogi powinna wynosić minimum 50, maksimum 55cm. Ważne: Postaraj się ustawić oś obiektywu idealnie pionowo, od tego zależy jakość profilu. Przeczytaj, jak to zrobić.
  • Ustaw najniższe ISO. Dla body systemu 4/3 lub mikro 4/3 oraz matryc DX ustaw przysłonę 8-11, w przypadku pełnoklatkowego body lepiej będzie dać 16-22. Ostrzenie przełącz na manualne i ustaw odległość na skali tuż przed nieskończonością (bliżej o grubość kreski/kropki na skali). Dla podanej wartości przysłony głębia ostrości będzie tak duża, że powinno być ok. Z tym nastawieniem ostrości na "prawie nieskończoność" chodzi o to, że profil uzyskany w takim położeniu będzie najbardziej uniwersalny i wystarczająco dokładny dla większości typowych zdjęć.
  • Rozwiń taśmę mierniczą o długości przynajmniej 2m i połóż ją na podłodze tak, by jeden koniec przechodził przez środek kadru, a drugi wypadał gdzieś w okolicy narożnika. Nie kieruj taśmy w stronę okna lub innego źródła światła, gdyż wtedy odblaski maskują wszelkie oznaczenia na taśmie, praktycznie umiemożliwiając odczyt.

Początkowa kreska na taśmie nie musi się co do piksela pokrywać ze środkiem zdjęcia. Wystarczy, a nawet będzie lepiej, jak środek wypadnie gdzieś na taśmie, jak w powyższym przykładzie. Taśma nie musi również biec idealnie w kierunku narożnika. Ważne tylko, by była prosta. Dwumetrowa taśma powinna wystarczyć, chociaż dłuższa nie zawadzi. Bardzo blisko narożnika taśmy nie będzie, ale te fragmenty zdjęcia i tak będą wycięte w czasie prostowania.

  • Zrób zdjęcie.
  • Jeśli oglądając powiększenie zdjęcia na ekranie komputera, jesteś w stanie rozpoznać miejsca, w których wypadają kolejne numerki na taśmie, to ok, takie zdjęcie wystarczy. Moja taśma miała dwie podziałki, milimetrową i calową. Powyżej pokazałem jak wygląda w skali 1:1 fragment zdjęcia przedstawiający taśmę w okolicach 170-180cm. Liczby podziałki calowej są dobrze widoczne, jako kolejne ciemne punkty i to wystarczy. Z podziałką milimetrową jest trochę gorzej. Na szczęście da się zauważyć czerwone pola co 10cm. Na granicy czytelności, ale też ok. Jeśli Twoja taśma nie ma podziałki calowej, a milimetrowa ma mniejsze, albo jednobarwne oznaczenia, może się okazać nieczytelna. W jakimś stopniu będzie to również zależeć od jakości optycznej obiektywu. W takim przypadku proponuję zdobyć inną taśmę mierniczą, z większymi i wyraźniejszymi oznaczeniami.
  • Jeśli Twoje rybie oko to zoom, zrób zdjęcia dla skrajnych ogniskowych oraz dla kilku wartości pośrednich. W sumie 8-10 zdjęć powinno wystarczyć. Po prostu ustaw wszystko dla najkrótszej ogniskowej, a potem tylko rób kolejne zdjęcia, za każdym razem przestawiając nieco pierścień ogniskowej, aż osiągnie maksymalną wartość.
  • Prześlij zdjęcie/zdjęcia, wraz z podaniem modelu obiektywu i aparatu, na adres ajt@ajotte.com. Wystarczą jpg prosto z aparatu. Rozdzielczość maksymalna, ale jakość nie musi być "super fine". Wystarczy najniższa, wtedy pliki będą mniejsze.

Wszystko powyższe dotyczy obiektywów rybie oko tzw. pełnoklatkowych, czyli dających obraz wypełniający cały kadr. Są też fiszaje tworzące obraz w postaci kółka, położony pośrodku kadru. W takim przypadku trudno określić, jak daleko powinien sięgać pomiar. Sądzę, że nie ma co na siłę zbliżać się do krawędzi koła obrazowego, bo po wyprostowaniu jakość będzie tam i tak bardzo kiepska. Odległość czterokrotnie większa od odległości przedniej soczewki od podłogi z pewnością wystaczy. Czyli jeśli obiektyw jest 50cm nad podłogą, to tak jak w pozostałych przypadkach, wystarczy taśma dwumetrowa, chociaż nie pogardzę zdjęciem taśmy dłuższej, o ile coś tam na końcu da się odczytać :)

W ten sam sposób można również wykonać zdjęcie profilowe dla zwykłego, rektilinearnego obiektywu, by móc precyzyjnie skorygować jego dystorsję. Należy wykonać wszystkie kroki, z tym że obiektyw, zależnie od ogniskowej, umieść odpowiednio wyżej (na statywie rozłożonym w pełnej wysokości) oraz, ważne: zrób zdjęcie tak, by taśma miernicza biegła od środka do rogu kadru i wychodziła z kadru przez róg.

I jeszcze jedno: przed wykonaniem całej akcji proszę o kontakt, żeby się nie okazało, że praca poszła na marne, bo zdjęcia z danego obiektywu robi już ktoś inny :)

Z góry dziękuję :)