Strona główna   O programie     Jak dodać profil obiektywu    Przykłady    Instrukcja   FAQ   Pobierz     Kup

Często zadawane pytania

Po co prostować zdjęcia z rybiego oka?

Rybie oko to obiektyw celowo zaprojektowany w taki sposób, by dawać zakrzywiony obraz. Ta właściwość, umiejętnie wykorzystana, pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych zdjęć, których "odkrzywianie" byłoby oczywiście bez sensu. Ktoś nawet stwierdził "nie po to wyłożyłem ciężkie pieniądze na rybie oko, żeby teraz usuwać efekt, dla którego kupiłem ten obiektyw". Są jednak sytuacje, gdy będziemy chcieli zrobić zdjęcie akurat bez efektu rybiego oka, a posiadane obiektywy szerokokątne będą miały zbyt mały kąt widzenia. Można się wtedy ratować robieniem panoramy z kilku zdjęć, ale załóżmy, że temat zdjęcia akurat wyklucza lub znacznie utrudnia takie rozwiązanie. Przykłady:

  • Na zdjęciu trzeba zmieścić grupę bardzo szeroko rozstawionych osób, a nie ma się gdzie cofnąć, bo za plecami ściana i rektilinearny, nawet bardzo szerokokątny obiektyw, wszystkich nie obejmie. Zdjęcie z rybiego oka, przekonwertowane do projekcji cylindrycznej, pozwoli wtedy na zmieszczenie całej grupy w kadrze i nie zniekształci twarzy osób stojących blisko brzegu.
  • Podobna sytuacja: bardziej cofnąć się nie da, a na zdjęciu ma się znaleźć np. wysoki budynek, stojący po drugiej stronie ulicy. Tym razem bardziej odpowiednia może się okazać projekcja rektilinearna.

Prostowanie zdjęć może być też rozwiązaniem dla oszczędnych: mając rybie oko i program, nie musimy kupować ultraszerokokątnego obiektywu rektilinearnego, zwłaszcza jeśli planujemy jego niezbyt częste wykorzystanie.

Dlaczego zdjęcia w wersji rektilinearnej są tak strasznie rozciągnięte po bokach? Nie da się ich jakoś inaczej wyprostować?

Jeśli mają być rektilinearne, tzn. wszystkie linie, które były proste w naturze, mają być też proste na zdjęciu, to niestety inaczej się nie da. "Zwykłe" obiektywy, dając rektilinearny obraz, też w ten sposób rozciągają brzegi zdjęcia. To rozciągnięcie jest tym większe, im krótsza ogniskowa. Kąt widzenia rybiego oka jest tak duży, że po wyprostowaniu widzimy obraz, który by zarejestrował "zwykły" obiektyw o ogniskowej w okolicach 7mm na tzw. pełnej klatce, więc rozciągnięcie wychodzi spore.

Jak bardzo prostowanie pogarsza jakość obrazu, zwłaszcza w rogach?

W przypadku projekcji rektilinearnej pogorszenie jakości jest znaczne. Jest to spowodowane bardzo dużym rozciągnięciem obrazu blisko krawędzi. Tak to wygląda na przykladzie:

Cudów nie ma, jakość w bardzo rozciągniętych obszarach musi spaść i to znacznie. Dlatego też, zdjęcia po konwersji do postaci rektilinearnej, są zwykle domyślnie kadrowane do pierwotnych proporcji. Rozciągnięte brzegi zostają po prostu obcięte, a to co zostaje, odpowiada i tak dość dużemu kątowi widzenia. Powyżej zielonym kolorem został zaznaczony użyteczny obszar o proporcjach odpowiadających przykładowemu oryginałowi, czyli 4:3. Pojęcie "użyteczny obszar" oznacza, że jakość będzie niezła, nawet przy oglądaniu w skali 1:1. Jeśli zdjęcie ma być pomniejszone i umieszczone np. w galerii internetowej, można wykorzystać również skrajne obszary.

Sytuacja wygląda dużo lepiej w przypadku projekcji cylindrycznej:

Największe rozciągnięcie występuje przy dolnej i górnej krawędzi. Z policzenia kratek na zdjęciach wynika, że obraz został tam rozciągnięty o około 25%. To stosunkowo niewiele (zwłaszcza w zestawieniu z 400%, a nawet więcej, w przypadku projekcji rektilinearnej), więc pogorszenia jakości prawie nie widać.

Jak się ma jakość obrazu na wyprostowanym zdjęciu, w porównaniu ze zdjęciem wykonanym przy pomocy obiektywu szerokokątnego?

Jest znacznie lepiej, niż by się można spodziewać. Jeśli porównamy obiektyw rybie oko z podobnej klasy obiektywem ultraszerokokątnym, to w przypadku rybiego oka, ostrość jest niezła w całym kadrze, a z obiektywu szerokokątnego dostajemy mniej lub bardziej rozmydlone rogi. W przypadku wielu obiektywów wygląda to gorzej, niż na wyprostowanym zdjęciu z rybiego oka.

Po co w programie dwa obroty, "initial" i "final"?

Jest to przydatne w przypadku projekcji cylindrycznej, która działa inaczej w osi X niż w Y. Ten rodzaj projekcji prostuje tylko linie pionowe, więc jeśli linie, które chcemy mieć proste, biegną ukośnie, efekt będzie nieciekawy. Wpierw trzeba obraz obrócić, dopiero potem zmienić projekcję. Może się też zdarzyć, że obraz jest ustawiony właściwie do zmiany projekcji, ale potem, już po zmianach, chcemy go jeszcze obrócić o jakiś kąt. Wtedy przydatny będzie drugi obrót. Jeszcze inna kombinacja, to połączenie obu przypadków. Załóżmy, że mamy zdjęcie, w którym chcemy wyprostować linie biegnące po skosie np. 45 stopni. Wtedy wstępnie obracamy te linie do pionu, wybieramy projekcję cylindryczną, po czym obracamy z powrotem. W przypadku projekcji rektilinearnej nie ma znaczenia, który obrót zastosujemy.

Mojego obiektywu nie ma na liście, co robić?

Wybierz jakiś inny. Wiele obiektywów zakrzywia obraz w niemal identyczny sposób, więc jest szansa, że uzyskasz bardzo dobry rezultat, wybierając w programie zupełnie inny zestaw obiektyw+body, niż te, którymi zrobiono zdjęcie. Jeśli efekty nie są zadowalające, zrób i przyślij zdjęcie profilowe obiektywu według instrukcji na stronie. Profil zostanie dodany w kolejnej wersji programu.